O nas

Fascynuje nas wszystko, co związane jest z prostym lecz wyrazistym stylem inspirowanym ZEN. Cieszy nas poszukiwanie wspólnego mianownika dla europejskiej i orientalnej estetyki.
Duszą naszego sklepu są japońskie kadzidła firmy Nippon Kodo o ponad czterystu letniej tradycji. Sprowadzamy je bezpośrednio od producenta. Kadzidełka japońskie to zupełnie inny produkt niż powszechnie znane kadzidła na patyczku.Dają dużo zapachu, a mało dymu. Cechują się tym, ponieważ w całości uformowane są z mieszanki aromatycznych składników roślinnych. Dzięki temu, że nie posiadają wewnątrz bambusowego patyczka, spalają się całkowicie, tworząc dużo mniej dymu, uwalniając czysty aromat.
W naszym sklepie można również znaleźć japońską ceramikę, herbaty, dzwonki wietrzne a także pomoce do medytacji, przedmioty codziennego użytku z elementami dekoracyjnymi w stylu zen. Wszystkie produkty są najwyższej jakości i w większości robione ręcznie.

Kadzidełka japońskie

Charakterystycznymi cechami estetyki ZEN są: maksymalna prostota, czystość i klarowność formy oraz dbałość o najdrobniejsze szczegóły.

Sztuka ZEN ze swym minimalizmem środków wyrazu przypomina popularny obecnie w Europie styl estetyczny, który nazwać by można nowoczesnym. Podobieństwa najwyraźniej ukazują się w architekturze wnętrz: w kolorystyce (biel, czerń, czerwień, naturalne beże, brązy, kolor metalu i szkła), w podkreślaniu znaczenia przestrzeni i światła, w ograniczeniu zdobień i powrocie do naturalnych i prostych kształtów.

Zarówno nowoczesna stylistyka jak i styl zen, który prezentujemy w naszym sklepie czerpią inspirację z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza z Japonii i z tradycji zen.

Najbardziej znanymi przejawami zen w sztuce są: poetycka forma haiku oraz kaligrafie. Dużą popularnością cieszy się również sztuka układania kwiatów – ikebana oraz projektowanie ogrodów – tzw. ogrody japońskie. Estetyka ta znajduje również swoje miejsce  w projektowaniu wnętrz oraz w sztuce kulinarnej.

Warto podkreślić, że prostota formy nie służy ascezie ani minimalizmowi, lecz ma na celu wydobycie z przedmiotów ich istoty. Podkreśla ich własne piękno i znaczenie, jakie mają same w sobie.

To, co wyróżnia estetykę zen od innych stylów to fakt, że nie upiększa ona przedmiotów ani nie stara się stworzyć czegoś lepszego od natury. Wręcz przeciwnie, chce przed nami objawić naturalne piękno zwykłych przedmiotów i przybliżyć nas do rzeczywistości. Ukazuje rzeczy takimi, jakie są i poprzez czystość formy pozwala nam w nich odkryć wartości, których być może nie dostrzegaliśmy na co dzień.

Życzymy inspirujących zakupów!