Kategorie

O firmie

Fascynuje nas wszystko, co związane jest z prostym lecz wyrazistym stylem inspirowanym ZEN. Cieszy nas poszukiwanie wspólnego mianownika dla europejskiej i orientalnej estetyki.

W naszym sklepie można znaleźć artykuły przydatne w praktyce zazen, przedmioty codziennego użytku z elementami dekoracyjnymi w stylu ZEN, a także książki i płyty poświęcone praktyce.

Kadzidełka japońskie

Charakterystycznymi cechami estetyki ZEN są: maksymalna prostota oraz czystość i klarowność formy.

Sztuka ZEN ze swym minimalizmem środków wyrazu przypomina popularny obecnie w Europie styl estetyczny, który nazwać by można nowoczesnym. Podobieństwa najwyraźniej ukazują się w architekturze wnętrz: w kolorystyce (biel, czerń, czerwień, naturalne beże, brązy, kolor metalu i szkła), w podkreślaniu znaczenia przestrzeni i światła, w ograniczeniu zdobień i powrocie do naturalnych i prostych kształtów.

Zarówno nowoczesna stylistyka jak i styl zen, który prezentujemy w naszym sklepie czerpią inspirację z Dalekiego Wschodu, a zwłaszcza z Japonii i z tradycji zen.

Najbardziej znanymi przejawami zen w sztuce są: poetycka forma haiku oraz kaligrafie. Dużą popularnością cieszy się również sztuka układania kwiatów – ikebana oraz projektowanie ogrodów – tzw. ogrody japońskie. Estetyka ta znajduje również swoje miejsce  w projektowaniu wnętrz oraz w sztuce kulinarnej.

Warto podkreślić, że prostota formy nie służy ascezie ani minimalizmowi, lecz ma na celu wydobycie z przedmiotów ich istoty. Podkreśla ich własne piękno i znaczenie, jakie mają same w sobie.

To, co wyróżnia estetykę zen od innych stylów to fakt, że nie upiększa ona przedmiotów ani nie stara się stworzyć czegoś lepszego od natury. Wręcz przeciwnie, chce przed nami objawić naturalne piękno zwykłych przedmiotów i przybliżyć nas do rzeczywistości. Ukazuje rzeczy takimi, jakie są i poprzez czystość formy pozwala nam w nich odkryć wartości, których być może nie dostrzegaliśmy na co dzień.

Życzymy inspirujących zakupów!